ANKARA! ?? The Capital of Turkey! Travel VLOG #390

ANKARA! ?? The Capital of Turkey! Travel VLOG #390


100 thoughts on “ANKARA! ?? The Capital of Turkey! Travel VLOG #390

 1. Thanks for your video. I want to add that, Atatürk wasn't just a politician or savior of Turks but he was also a great teacher and protector of civilization and science. In addition, although he was a high command officer, he loved and promoted peace.

 2. Ankara'ya gelmişken kaleye çıkmak lazım Hamamonune Ulusa gitmek lazım ilk meclis müzeler çok yavan bir gezi olmuş. Yemek olayında Ankara döneri yemeden gitmemek lazım Eymir ve Mogan gölleri harika yerler vakit bulunursa Beypazarı yapılabilir Ankara o kadar da boş bir şehir değil.

 3. Bu gençler kültür bakanlığından çok daha iyi çalışıyorlar ( Connection between cultures ) …bir gün kültür bakanı olursam-ki kesin olacağım…:) ödeneğiniz şimdiden ayrıldı gençler ….:) ……Ankara'da ilk görülmesi gereken yer Ata huzuru demişsiniz…..Anadolu tabiriyle sizin Canınızı yirim ben…:) Mutlu ve huzurlu bir yaşam temennilerimle…..!

 4. Why would someone, especially a freedom lover American, go and visit a butcher's mausoleum? apart of any patriotic war, he butchered 1.5 million Armenians, 0.5 million Greeks all of them non arm bearing women, children, elder etc
  It is like visiting the region's Hitler mausoleum…

 5. george washington united the american continent, that is very impressive foresight. however ataturk got very small pieace of what ottomans made.

 6. Amerika yeni bir ulke güclü ve zengin diyelim ama hirsiz ve düzenbaz plancı bundan dolayimi grurun. Ustelik savas manyagi bir ulke petroli icme arzusu ule sani ve serefi alt ust olmus bir ulke.

 7. Sevri sultanmı imzaladı bu neyin kafası uydurduğunuz tarihle kendinizi kandırın. Atatürk batı gibi modern bir türkiye kurmuş; batıya modern diyorlar, batıya sabunu tuvaleti Osmanlı öğretmiştir. Burdan yeni dünya düzeninin kölelerine duyrulur.

 8. Yaa aslanım o gördüğün atam varya zamaninda size çok koydu kacacak delik ariyodunuz unutulmaz yaşasın Mustafakemalpaşa ??

 9. amerikalılar hiç savaşa girmedi nerdeyse bu kadar gelişmeniz normal zaten türkiye yılardan beri savaşıya bu kadar gelişmemiz normal 🙂

 10. Videodaki Türk arkadaşlar Anıtkabir'i gezdirmişler, bu çok güzel bir şey fakat videonun geri kalanında Ankara'ya ait, Ankara'yı tanıtacak herhangi bir yer yok denecek kadar az. Videonun dünya çapında izlenecek bir video olduğunu göz önünde bulundurursak Ankara'da gezilecek birçok yer varken, bu arkadaşların turistleri sadece bir lokantadan diğerine götürmesi çok üzücü.
  Keşke Ankara'yı gerçek anlamda gezmeleri, tanımaları ve tanıtmalarına yardımcı olacak bir rehber ile gezselerdi.

 11. As a Turkish people living in Ankara, I can say that, this video doesn't include important places to visit, except for The Mausoleum. I mean there are lots of historical, touristic places in Ankara. But this video includes only one place, Mausoleum. Of course Mausoleum is the most important place but there are more in Ankara. And if you wanna introduce Ankara, you should introduce it with it's beauties and important places, not with restaurants.

 12. I'd criticize Turkey for its leadership, but as an American living after November 2016, I don't have a leg to stand on.

 13. Im a bit ashamed of being a turk who never visited anitkabir im only 16
  Even tho im was never old enough to decide where I go when I visit Turkey im pretty sad that my parents never actually took the time to make me visit cool historical places in Turkey I always go in denizli or mugla thats it
  I’ll probably visit ATATÜRK before my military service in Turkey

 14. Anıtkabirden başka hiç cacık yok ankarada gazi ünvanı bile yok kel çorak biyer kağıt üzerinde başkent olmaktan öteye geçemiyor kimse kusura bakmasın

 15. You should join the app Jetzy on both the google store and App Store that allows travelers or just people that want to socialize with new people in the world and discover new areas nearby or anywhere worldwide. Join Jetzy! ???

 16. You two are so cute together! I’m going to be traveling to Turkey in a weeks time and I am excited. You cut your hair!???‍♀️, it looks good!

 17. R u kidding me guys ; there are sooo many touristic places in Ankara;
  1-castle
  2-fist parleament
  3-second parleament
  4-hacı bayram mosque
  5- hamamönü ; wich on non of videos traditional turkish architecture
  6-ulucamlar prison museum
  7-augustus temple
  8-roman bath
  Especially as a turkish love traveling europe, i born in Ankara eventough that i was thinking why in ankara there isnt such a neighborhood than sadly just last year discovered back sides of Ulus area of Ankara made feel like at paris with the gothic style
  Eat; Ankara döneri, ankara simidi
  Go to beypazarı town of Ankara
  Atakule tower, enjoy the view,
  Does turkish friends on this video ?????

 18. It’s was very interesting day I’m actually from somalia ?? I also live in turkey asian side but I like to see your journey visiting for many awesome places, ?have a nice day together ?

 19. Basically I have never spent my time in Ankra but as you said there’s many things to do in Ankara and most beautiful girls are lucky to see you

 20. on October 29th 2023 Turkish Republic will be 100 years old. You can fulfill the promise coming together with 25.000 people there.

 21. 3:10 So, Atatürk was as progressive as Bernie Sanders even back in his day. He tried to be the Washington, Lincoln, Martin Luther, and Martin Luther King of the country and boy did we get a lot of push back for that. He tried to modernize islam singlehandedly and suceeded to some degree but after his death majority of his accomplishments were taken away from the people by corrupt officials. Most of the islamic stuff you see in turkish politics today is due to the rightful oppression that Atatürk undertook against islam in the ottoman empire.
  Just throwing in my 2 cents, or with the current conversion rate, 10 turkish kuruş lol

 22. evet ankarada hiç bir şey yok ama yinede burayı seviyoruz fakat neden sevdiğimizide bilmiyoruz ya da nesini sevdiğimizi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *